Nasil Bir Ekonomi – Nasil Bir Ekonomi

Pekin, Gazze’de barış için devrede

Çin, İsrail-Hamas çatışmasının sonlandırılması ve insani krizin önüne geçilmesi için, Arap ve İslam ülkeleriyle birlikte uluslararası topluma çağrı yaptı. Arap ülkelerinden dışişleri bakanlarıyla İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri'nden oluşan heyet, BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi 5 ülkeye ziyaretlerinin ilk durağında Çin'de temaslarda bulundu. Arap yetkililerle bir araya gelen Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Gazze'de gerilimin düşürülmesi ve en kısa sürede barışın tesis edilmesine yönelik çabaları desteklediklerini belirterek, "Uluslararası toplum hemen şimdi harekete geçmeli. Filistin sorununa kapsamlı, adil, kalıcı çözüm bulunması için çalışmaya hazırız" dedi. Bu arada, Gazze'deki saldırılar 45’inci gününe girerken, Katar, Hamas ile

İsrail arasındaki esir takası anlaşmasının yakında gerçekleşeceğini, müzakerelerde çözülebilecek lojistik küçük zorluklar kaldığını açıkladı.

Çin, İsrail-Filistin çatışmasının sonlandırılması ve Gazze'deki insani krizin önüne geçilmesi için, Arap ve İslam ülkeleriyle birlikte uluslararası topluma çağrı yaptı. Arap ve İslam ülkelerinden dışişleri bakanlarıyla İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri'nden oluşan heyet, BM Güvenlik Konseyinin daimi üyesi 5 ülkeye ziyaretlerinin ilk durağında Çin'de temaslarda bulundu. S.Arabistan, Ürdün, Mısır, Endonezya ve Filistin dışişleri bakanlarının yer aldığı heyet, dün Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile bir araya geldi. Vang, Gazze'de gerilimin düşürülmesi ve en kısa sürede barışın tesis edilmesine yönelik çabaları desteklediklerini belirterek, "Uluslararası toplum hemen şimdi harekete geçmeli. Arap ve İslam dünyasındaki kardeşlerimizle, çatışmanın durdurulması ve Filistin sorununa kapsamlı, adil, kalıcı çözüm bulunması için çalışmaya hazırız" dedi. Gazze'deki saldırılar 45. gününde artarak devam ederken, İsrail ordusu "güvenli" olduğunu iddia ederek Filistinlileri zorla göç ettirdiği Gazze'nin güneyini de vurmayı sürdürüyor. Bu arada Katar, Hamas ile İsrail arasındaki esir takası anlaşmasının yakında olacağını açıkladı. Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Hamas ile İsrail arasındaki esir takasına ilişkin müzakerelerde çözülebilecek lojistik küçük zorluklar kaldığını söyledi.

NEWS

tr-tr

2023-11-21T08:00:00.0000000Z

2023-11-21T08:00:00.0000000Z

https://nbe.pressreader.com/article/281552295597580

NASIL BIR EKONOMI MEDYA HABER BASIN A.S. (Turkey)