Nasil Bir Ekonomi – Nasil Bir Ekonomi

Sabancı, AAlmanya’da teknoloji merkezierkezi açtı

CEO Cenk Alper: Log Logomuz SA, Türkiye’nin sanayicisi anlamına geliyordu. rdu. Şimdi ‘dünyanın Sabancısı'yız/

YERELDEN KÜRESELE HANDAN SEMA CEYLAN handan.ceylan@nbe. com.tr

Sabancı, 18 Nobel Ödüllü Münih Teknik Üniversitesi'nde 2,2 milyon Euro’luk Teknoloji Merkezi açtı. CEO Cenk Alper, “Sanayileşmede Türkiye’ye öncü olduk. Logomuz SA, Türkiye’nin sanayicisiydi, şimdi ‘dünyanın Sabancı’sıyız. Dünyaya teknoloji üretiyoruz” dedi.

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden Münih Teknik Üniversitesi’nin (TUM) teknoloji geliştirme ekosistemine Sabancı da dahil oldu. 18 Nobel Ödülü sahibi TUM’un kampüsünde devlerle birlikte teknoloji merkezine sahip olan Sabancı’nın topluluk şirketlerinden Çimsa ve Kordsa, dünya için inovasyon yapacak. Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Ar-Ge alanında Türkiye’ye öncülük etmekten gurur duyuyoruz. Bugüne kadar Yapı Malzemeleri ve Sanayi Gruplarımız bünyesinde biri yurt dışında olmak üzere 7 Ar-Ge ve teknoloji merkezimiz vardı. Sabancı Technology Center ile bu sayıyı 8’e yükseltirken Avrupa’daki ilk merkezimizi hayata geçiriyoruz” dedi.

“ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNİ AVRUPA’YA TAŞIYORUZ”

Sabancı’nın inovasyon yaklaşımında, üniversite-sanayi iş birliğinin önemli yeri olduğunu ifade eden Alper, şunları söyledi: “Sabancı Üniversitesi, Sabancı’yı diğer Topluluklardan ayıran temel faktör. En somut örneği de Sabancı Üniversitesi-Kordsa iş birliğiyle hayata geçirilen ve kompozit alanında Avrupa’nın sayılı üniversite-sanayi iş birliklerinden biri olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezimiz (KTMM). Enerjisa şirketlerimiz ABD’de MIT Energy

Initiative Future Energy Systems Center’a üye. Bu merkezimiz aracılığıyla, üniversite-sanayi iş birliklerimizi Avrupa’ya taşıyoruz. Münih Teknik Üniversitesi’nin, özellikle inşaat mühendisliği ve mekanik mühendisliği alanlarında, akademik fikirlerin ticarileştirilmesi, günlük hayata entegre edilebilmesi konusunda çok derin bir tecrübesi var. İnanıyorum ki ekiplerimizin ortak çalışmaları neticesinde, bu alanda da yeni başarı hikayeleri oluşturacağız.”

Alper, merkezde Çimsa ve Kordsa bünyesinde 6 farklı milletten çalışan olduğunun da bilgisini verdi.

ENERJİ GEÇİŞİ İÇİN ENERJİSA-MIT ÇALIŞMASI

Üniversite-sanayi iş birliklerinde farklı modellerin mümkün olduğunun altını çizen Cenk Alper, Enerjisa şirketlerimizin üye olduğu MIT Energy Initiative Future Energy Systems Center ile ilgili de açıklamalarda bulundu: “Burası gelişmekte olan teknolojilerin ve gelişen ekonominin çok sektörlü analizlerine dayalı olarak enerji geçişinde en iyi nasıl yönlendirileceğine dair içgörüler sağlayan bir endüstri araştırma konsorsiyumu. Bu merkez, portföyünde dekarbonizasyon stratejileri olarak belirlediği elektrik enerjisi, enerji depolama, karbon yönetimi konularında ve enerji tüketen sektörler kapsamında projeler yürütüyor. Biz de bu kapsamda destek almak istediğimiz konular ve projeler hakkında bilgi talebinde bulunabiliyoruz.”

NEWS

tr-tr

2023-11-21T08:00:00.0000000Z

2023-11-21T08:00:00.0000000Z

https://nbe.pressreader.com/article/282162180953612

NASIL BIR EKONOMI MEDYA HABER BASIN A.S. (Turkey)